Jeśli chodzi o dobór ubioru na bardziej prestiżowe i oficjalne imprezy, kobiety muszą podjąć w tym zakresie o wiele więcej decyzji aniżeli mężczyźni. Ci drudzy jedyne, co muszą wiedzieć, jest to, jaką koszulę i garnitur założą. Dopiero gdy przychodzi moment wyboru krawata, panowie mogą czuć się zagubieni. Czym się kierować podczas tego procesu, aby stworzyć elegancką i efektowną stylizację?
Największym błędem popełnianym przez mężczyzn podczas próby doboru krawata jest zakup egzemplarza o nieodpowiednim wzorze lub kolorze. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy usiłują oni gorączkowo dopasować elementy odzieży i nabywają ten element na ostatnią chwilę. Aby łatwo dopasować krawat męski do koszuli i garnituru w swojej szafie, musisz mieć wybór w postaci co najmniej kilku dodatków o różnej kolorystyce i stylistyce.
Pamiętaj! Dopasuj krawat do ubrania, a nie ubrania do krawata.
Chodzi o to, aby nie kupować krawata tylko dlatego, że wygląda świetnie. Wystarczy, że kupisz krawat o odpowiedniej proporcji względem Twojego ciała, mający kolor i wzór, który dobrze pasuje do Twoich koszul i garniturów.
Dopasowując krawat męski, koszulę i garnitur, musisz mieć świadomość, że sztuka ta wymaga jedynie zrozumienia podstawowych proporcji, wzoru i koloru, które można wykorzystać do stworzenia szafy eleganckiego mężczyzny. Zacznij od łatwych zestawień, następnie dodając gamę krawatów, które podkreślają i dodają uroku Twoim stylizacjom.
Zasady dopasowywania krawata
Proporcje krawata
Proporcja krawata odnosi się do jego szerokości i długości w odniesieniu do budowy ciała mężczyzny i stylu całego ubioru. Mężczyzna o dużej sylwetce i nadprogramowych kilogramach będzie wyglądał najlepiej, gdy zrównoważy proporcje ciała – szerszym niż przeciętny – krawatem, który będzie sięgać do klamry pasa. Drobny dżentelmen ma zupełnie inny problem, dlatego powinien szukać mniejszych krawatów, które są nie tylko węższe, ale również krótsze. Należy jednak pamiętać, że krawat zawsze musi sięgać do połowy klamry paska. Jeśli chodzi o długość krawata, bardzo łatwo można nią manipulować poprzez różne rodzaje wiązań, które przedstawiliśmy w innym poradniku.
Kolor krawata
Nie ma jednej odpowiedzi na to, który kolor krawata najlepiej pasuje do danego stroju. Na pewno podczas wyboru warto zasugerować się naturalnym odcieniem cery mężczyzny.
Aby uzyskać stonowany, lecz wyrafinowany wygląd, należy rozważyć zestawienie w postaci lekko wzorzystych niebieskich i zielonych krawatów z chłodnymi ubraniami w odcieniu niebieskim. Jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę, zdecyduj się na wyraźny kontrast w postaci odważnego, czerwonego krawata w parze z jasną koszulą. Nie bez powodu kojarzy się on z mocnym akcentem. Ta kombinacja jest idealna dla prezenterów, ponieważ przykuwa uwagę oglądającego na twarzy rozmówcy.
W kwestii doboru krawata ważny jest również dobór koloru. Mężczyźni o jasnych włosach i jasnej skórze mają niski kontrast, dlatego powinni trzymać się pastelowych i monochromatycznych kombinacji barw. Z kolei mężczyźni o ciemnych włosach i jasnej skórze mają wysoki kontrast i będą wyglądać najlepiej, wybierając kontrastowe kombinacje kolorystyczne. Jeśli masz ciemne włosy i średnią karnację, możesz dobrać krawaty o niskim i wysokim kontraście względem garnituru. Twoja trudność w tym przypadku będzie polegać na oddzieleniu akceptowalnych kombinacji garniturów, koszul i krawatów od źle prezentujących się zestawień tych elementów. Najlepiej będzie, gdy przymierzysz ubrania znajdujące się w szafie i poeksperymentujesz z różnymi ich odcieniami.
Na koniec należy zauważyć, że 8% mężczyzn ma nietypową karnacji, dlatego ma duże trudności z dopasowaniem odzieży. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, najlepszą radą, jaką możemy Ci dać, jest zapewnienie, że możesz uzupełniać swoją szafę o dowolną liczbę krawatów.
Wzór krawata
Dopasowywanie krawatów męskich z mocnymi wzorami jest największym problemem dla większości mężczyzn. Ta trudność znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w sprzedaży galanterii męskiej – mocno wzorzyste krawaty sprzedają się gorzej w porównaniu do gładkich lub delikatnie wzorzystych modeli. Rzadko widuje się wzorzyste krawaty, choć ostatnio znów powracają one do łask. Warto pamiętać, że rzadko stosowane bogate wzory mogą tchnąć życie w przeciętny, nudny ubiór.
Kluczem do noszenia wzorzystych egzemplarzy jest przede wszystkim upewnienie się, że kolory nie kolidują ze sobą, a po drugie, że wzory nie gryzą się wizualnie z żadnymi wzorami na koszuli lub garniturze.
Łącząc wzorzysty krawat z koszulą i garniturem, upewnij się, że wzór nie pojawił się już raz w tym zestawieniu. Koszula w cienkie paski nie powinna być łączona z dodatkiem w cienkie paski. Jednak ta sama cienka koszula w paski będzie dobrze pasować do kropkowanego krawata, ponieważ wzory nie są do siebie podobne. Podobne wzory umieszczone blisko siebie mogą zniekształcać efekty wizualne, dając przy tym osobie patrzącej złudzenie ruchu.
Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się, jak dobrać wzór krawata do koszuli, najłatwiejszym sposobem na stworzenie atrakcyjnego zestawu jest wybór gładkiej koszuli i tak samo gładkiego garnituru. Można również zdecydować się na krawat wykorzystujący małe, powtarzające się motywy, takie jak kropki, paski lub kwadraty, albo też nieco odważniejsze wzory. Co ciekawe, zdecydowanie łatwiej dobrać do koszuli i garnituru krawat w kratę lub wzór paisley niż – często wybierany przez panów – wzór w paski.
Koszula
Koszula jest pierwszym elementem odzieży, do której będziesz dopasowywać swój krawat. Jest, obok marynarki, najważniejszym dodatkiem podczas doboru koloru i wzoru krawata. Jednak, w przeciwieństwie do marynarki, którą możesz zdjąć w czasie przerwy obiadowej, koszula pozostaje na Tobie przez cały dzień. Bez marynarki koszula jest jedyną powierzchnią, na której opiera się krawat, a w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji kolorów, nie będzie można tego ukryć. Pamiętaj więc o dobrym ich łączeniu.
Zaczynając od najłatwiejszych w doborze koszul, do których można szybko dopasować krawat męski, warto powiedzieć o gładkich, pozbawionych wzorów, modelach. Zwłaszcza białe stanowią neutralną bazę stylizacyjną i pasują do wszystkiego. Dobrze prezentują się także jasne błękity, które komponują się odpowiednio z wieloma barwami.
Jeśli chodzi o koszule w paski, nie powinno się zestawiać ze sobą pasów (na koszuli i krawacie) o podobnych rozmiarach. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy paski w koszuli nie są zbyt podobne lub zbliżone do wzoru krawata, lepiej wybrać inny zestaw.
W przypadku tkanin w kratkę również należy uważać na zbytnie podobieństwo deseni koszuli i krawata. Choć istnieją opcje stworzenia interesujących zestawów w takim wyrazistym wydaniu, możliwości te lepiej zostawić osobom dobrze odnajdującym się w świecie mody, aby ubiorem o zbyt dynamicznym wzornictwie nie odwrócić uwagi od swojej twarzy.
Zawsze powinieneś unikać kombinacji kolorów, które są nieprzychylne dla cery lub stanowią względem niej zbyt mały kontrast.
Garnitur
Ciemne, jednobarwne garnitury, szczególnie szare i granatowe, dobrze dopasowują się do większości kombinacji kolorystycznych. Można bez problemu dobrać do nich bardzo wiele dodatków o różnych wzorach i kolorach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wybierasz ciemny krawaty z niebieskimi odcieniami i starasz się chcesz je nosić do ciemnoszarych lub czarnych garniturów. Chociaż możesz to zrobić, nie będziesz wyglądać korzystnie. Ciemnoniebieskie i ciemne krawaty męskie rzadko kiedy prezentują się dobrze jako uzupełnienie garniturów w ciemnym odcieniu. Są zarezerwowane dla granatowych, niebieskich lub jaśniejszych barw, w których kombinacja kolorystyczna jest bardziej naturalna. Jeśli chcesz połączyć ciemny krawat z szarym lub czarnym garniturem, dobierz do niego ciemnofioletowy lub ciemnoczerwony egzemplarz.
Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę odbiorców ciemnym kolorem ubioru, wybierz odważny i bogaty pod względem kolorystycznym krawat z małym powtarzalnym wzorem. Jednolity egzemplarz jest również dobrą opcją, jednak nie powinien być zbyt jasny – wówczas może zbyt mocno odbiegać od reszty stylizacji. Zamiast tego wybierz głębszy i ciemniejszy jednolity kolor, wpadający w czerń – wtedy nadal będzie pasować do ciemnego koloru, przyciągając uwagę rozmówców.
Jasne, kolorowe garnitury dobrze prezentują się w zestawieniu z ciemniejszymi krawatami, choć mogą być noszone z także z odcieniami pastelowymi, zwłaszcza wtedy, gdy noszący je mężczyzna ma jasne włosy i jasną karnację. Wtedy należy unikać jasnych i ciepłych odcieni, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy i różowy.
W przypadku garniturów w paski obowiązuje ta sama zasada – nie należy mieszać elementów odzieży o tym samym rozmiarze wzoru. Jeżeli więc masz na sobie garnitur w grube paski, lepiej zestawić go z kropkowanym lub wzorzystym dodatkiem. Próba wpasowania się w pasy poprzez równie pasiasty krawat niebezpiecznie przesuwa granice dobrego smaku, przedstawiając osobę go noszącą w niezbyt korzystnym świetle.
Przedstawione powyżej informacje są jedynie drobnymi wskazówkami dotyczącymi tego, w jaki sposób dobierać krawat. Można się nimi kierować, jednak ostateczny wybór zawsze należy do osoby, która będzie nosić daną stylizację. W końcu jej samopoczucie i zadowolenie z własnego wyglądu są najważniejsze.