Menu Zamknij

Jak ubrać się na wesele?

Jak ubrać się na wesele

W  tym artykule dowiesz się, jak ubrać się na jedną z najpopularniejszych imprez o statusie formalnym jaką jest wesele. Poradnik podzielony został na kilka części. W pierwszej kolejności dowiesz się, jak Pan Młody powinien ubrać się na ślub, a w dalszej części pochylimy się nad strojem świadka, jak i zwykłego gościa weselnego.

Garnitur czy smoking?

Najpopularniejszym strojem weselnym jest oczywiście garnitur, lecz do wyboru mamy jeszcze chociażby smoking – mniej popularny, ale bardziej elegancki strój. Sporym problemem może być fakt, iż smoking powinien być noszony wieczorem, w sztucznym świetle, a to nie do końca pasuje to do pory dnia, w której najczęściej odbywają się polskie śluby. Oczywiście na samą uroczystość kościelną możemy założyć garnitur i przebrać się w smoking przed przybyciem na wesele, ale raczej mało który mężczyzna będzie miał na to ochotę, zważywszy na fakt, że w dobrze dobranym garniturze, będzie prezentować się równie świetnie.

Jaki kolor garnituru wybrać?

Załóżmy więc, że zdecydowaliśmy się na garnitur i teraz musimy wybrać jego kolor oraz krój. Najpopularniejszym wyborem jest granatowy garnitur. Jego największą zaletą jest to, że przez swoją uniwersalność bardzo dobrze pasuje do większości okazji. Granatowy garnitur na pewno nie będzie wisiał i kurzył się w szafie. Garnitur w takim kolorze może później być spokojnie wykorzystany także na dowolną imprezę – jest na tyle uniwersalny, że założenie go na jakąkolwiek uroczystość o charakterze formalnym nie będzie błędem.

Drugą polecaną opcją na ślub jest szary garnitur, rzadziej wybierany od granatowego, co sprawia, że Pan Młody będzie wyróżniał się jeszcze bardziej na tle gości, a przecież to on jest najważniejszym mężczyzną podczas tej uroczystości. Często spotyka się także Pana Młodego ubranego w czarny garnitur ślubny, jednak osobiście odradzamy tego rozwiązania. Ślub ma charakter wesołego wydarzenia, więc kolor czarny (zazwyczaj trochę przygnębiający) nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zalecamy zatem granatowy lub szary garnitur.

Idealne dopasowanie garnituru. Jak ubrać się na wesele?

Przy zakupie garnituru należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy. Jeśli mężczyzna jest szczupły, najlepszym wyborem będzie marynarka typu slim, która podkreśli jego sylwetkę. Jednym z ważniejszych aspektów jest także szerokość klap marynarki. Wybieramy ją na podstawie budowy naszego ciała – jeśli jesteśmy szczupli, możemy zdecydować się na węższe klapy, jednak zdaniem większości mężczyzn, w tym i naszym, najlepszym wyborem zawsze będą klapy szersze od tych standardowych – te dzielą ramię mniej więcej na pół. Polecamy wybrać trochę szersze. Podkreśli to sylwetkę, jednocześnie poszerzając optycznie ramiona i nadając naszej sylwetce kształt bardziej zbliżony do litery V.

Garnitur gładki czy w kratę?

Kolejnym aspektem zapytania jak ubrać się na wesele jest wybór wzoru garnituru weselnego – ślub to impreza formalna, więc jedynym dobrym wyborem będzie gładki garnitur, bez żadnych wzorów. Odpada tutaj zatem wybór garnituru w kratę, kropki, czy inne ekstrawaganckie wzory, jednak w przypadku świadka, czy zwykłego gościa weselnego, będzie to jak najbardziej trafny wybór. Warto również zastanowić się nad doborem kamizelki, ta świetnie dopełnia cały garnitur i sprawia, że nawet bez marynarki wyglądamy elegancko. Należy pamiętać, że kamizelka musi być zawsze w tym samym kolorze co marynarka. Wartym wspomnienia jest także garnitur dwurzędowy, również bardzo często pomijany, przez swoją mniejszą popularność chociażby na wystawach sklepowych. Wywodzą się one od stroju wojskowego, co już może oznaczać, że jego formalność jest odrobinę większa niż garnituru jednorzędowego.

Garnitury dwurzędowy. Jak ubrać się na wesele?

Jaką koszulę wybrać do garnituru?

Następnym krokiem jest wybór koszuli. W tym miejscu nie ma miejsca na kompromisy, ani eksperymenty modowe – koszula musi być biała, a jej odcień pasować do karnacji mężczyzny, który ją nosi. Przestrzegamy przed dobieraniem koszuli do sukni Panny Młodej – niestety jest to dosyć często spotykana praktyka, gdzie Pan Młody wybiera kolor ecru tylko dlatego, że jego wybranka ma taką suknię. Drodzy Panowie – TAK NIE ROBIMY!

Spinki do koszuli

Co ze sposobem zapinania samej koszuli? Bardzo Was wszystkich zachęcamy do wyboru mankietów na spinki. Jest to mały detal, ale bardzo podnosi formalność naszego stroju i pokazuje, że „znamy się na rzeczy”. Świetnym wyborem będą spinki w kształcie figur geometrycznych. Unikamy raczej spinek do koszuli z wymyślnymi wzorami chyba, że są to spinki tematyczne w obrębie ślubu. O doborze spinek do koszuli napisaliśmy w odrębnym artykule (Kliknij, aby zobaczyć).

Spinki do koszuli - jak ubrać się na wesele?

 

Muszka czy krawat? Co wybrać?

Zastanawiając się jak ubrać się na wesele, należy również wspomnieć o wyborze między muchą, a krawatem. Należy podkreślić, że zarówno muszka, jak i krawat będą odpowiednim wyborem przy stylizacji Pana Młodego. Elementy te, nie mogą zostać pominięte. Do krawata najlepiej będzie pasował kołnierz włoski, a do muchy pół-włoski lub klasyczny, jednak tutaj należy zwrócić uwagę, aby jego wyłogi były większe, co stworzy świetny efekt z muchą. Drugą rzeczą, na którą powyższy wybór ma wpływ, jest plisa koszuli. W przypadku plisy otwartej, guziki pozostają odsłonięte – takie rozwiązanie jest uważane za bardziej casualowe, ale nie stanowi problemu przy krawacie, bo guziki zostaną przez niego zasłonięte. Co innego w przypadku muchy – tam plisa musi być kryta, co oznacza tyle, że w koszuli znajduje się dodatkowy kawałek materiału, który zakrywa guziki. Aby dowiedzieć się więcej o wyborze między krawatem i muchą zapraszamy do artykułu poświęconego tej kwestii (Kliknij, aby zobaczyć).

Jakie buty wybrać do garnituru?

Bardzo ważnym aspektem przy komponowaniu weselnej stylizacji są również eleganckie buty. Słusznym wyborem dla Pana Młodego będą buty typu Oxford. Panowie decydują się zazwyczaj na kolor czarny, jednak wybór brązowego również nie będzie błędem. Jeśli nie posiadamy butów typu Oxford, możemy zdecydować się na inne eleganckie półbuty wizytowe.  Wybór butów z połyskiem lub matowych zależy już od koloru wybranego garnituru.

Czarne buty Oxford jako dopełnienie stylizacji ślubnej. Jak ubrać się na wesele?

Jaką poszetkę wybrać do garnituru?

Przechodząc do akcesoriów ubioru męskiego – ślub to nie miejsce na eksperymentowanie z modą, więc należy postawić przede wszystkim na w miarę możliwości proste i sprawdzone rozwiązania. Darujmy sobie krawaty, muszki czy poszetki w stylu paisley, a zamiast nich postawmy na coś w jednolitym kolorze lub wybierzmy mniej krzykliwy wzór – krawat w drobną kratę lub grochy, muszka we wzór geometryczny. Jeśli chodzi o poszetkę – sugerujemy białą złożoną w stylu TV fold, jednak wybór kolorowej w prosty wzór nie będzie błędem. Pamiętajmy jednak, aby akcesoria dobierać zgodnie z panującymi zasadami, o których napisaliśmy w osobnym artykule (Kliknij, aby zobaczyć).

Butonierka w stylizacji ślubnej

Kolejną kwestią  jest bukiet panny młodej, a konkretniej mówimy tutaj o sytuacji, w której Pan Młody ma w butonierce kwiatek w kolorze tegoż bukietu. Na pewno niejednokrotnie spotkaliśmy się z taką sytuacją, jednak tak samo jak w przypadku koszuli – nie jest to dobry wybór. Jedynym kwiatem jaki powinien znajdować się w butonierce jest biały goździk, niezależnie od stroju, czy bukietu naszej wybranki.

Stylizacja dla świadka na weselu

Wiemy już jak powinien ubrać się na swój ślub Pan Młody, możemy zatem przejść do świadka. W zasadzie, większość zasad, które opisaliśmy powyżej tyczą się również i jego, aczkolwiek należy pamiętać, że to Pan Młody jest najważniejszym mężczyzną podczas całej ceremonii. Nie powinniśmy być ubrani bardziej elegancko od niego, żeby nie zwracać na siebie uwagi wszystkich gości, bo nie na tym polega nasza funkcja. Jeśli Pan Młody ma na sobie jednorzędowy garnitur, to darujmy sobie wybór dwurzędowego lub smokingu. To samo tyczy się wszelkich dodatków, powinny być eleganckie, ale nie krzykliwe. Jest to szczególnie ważne, bo o ile będąc „zwykłym” gościem, niejako wtapiamy się w tłum, o tyle będąc świadkiem, ciągle jesteśmy w pobliżu Pana Młodego i występujemy razem z nim na ogromnej części zdjęć, więc nie powinniśmy go przyćmiewać, w tym szczególnym dla niego dniu. Często zdarza się jednak, że świadkowie są ubrani dokładnie tak samo jak Pan Młody. Nie ma w tym błędu i wygląda to naprawdę ciekawie, jednak osobiście odradzamy tego rodzaju zabiegów.

Na poniższym zdjęciu przykładowa stylizacja męska na ślub, do której wykorzystaliśmy akcesoria z naszego sklepu:

– Brązowy krawat w motyw kafelkowy

– Fioletowo-brązowa poszetka w kwadraty

– Brązowe półbuty wykonane w 100% ze skóry naturalnej

Jak ubrać się na wesele? Przykładowa stylizacja z szarym garniturem i brązowymi dodatkami.

Jako „zwykły” gość możemy pozwolić sobie na nieco więcej. W tym przypadku wybór poszetki i krawata lub muchy nie jest w żaden sposób ograniczony. Stylizacja gościa weselnego, który ubrał się w nieco bardziej odważny sposób, często spotyka się z pozytywnym odbiorem otoczenia. Możemy wybierać we wszystkich kolorach i wzorach. W tym przypadku błędem nie będzie też założenie garnituru sportowego lub zestawu koordynowanego, jednak te opcja są raczej przeznaczona dla mężczyzn, którzy są świadomi swojego ubioru i chcą wyróżnić się na tle innych, oczywiście pozytywnie. Należy jednak mieć na uwadze, iż taki strój jest mniej formalny od klasycznego garnituru.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz jak ubrać się na wesele. Jeśli nadal masz wątpliwości napisz do nas na Facebooku lub Instagramie, chętnie pomożemy w dopasowaniu Twojej stylizacji ślubnej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego e-krawat – tutaj znajdziesz wysokiej jakości, w pełni wykonane w Polsce akcesoria ubioru męskiego, które dopełnią Twoje stylizacje.

Nie wiesz jak ubrać się na wesele?

Poniżej przykładowe stylizacje z akcesoriami firmy e-krawat:

Szary garnitur z dodatkami: bordowy krawat oraz bordowa poszetka. Jak ubrać się na wesele?Szary garnitur idealnie zgrał się z akcesoriami z naszego sklepu: 
– bordowy krawat w kwiecisty motyw
– bordowa poszetka w kropki
Szary garnitur z dodatkami: czerwony krawat oraz czerwona poszetka. Jak ubrać się na wesele?

Szary garnitur, tym razem z czerwonymi dodatkami:
– czerwony krawat w rzadki motyw geometryczny
– czerwona poszetka w motywie Paisley

Szary garnitur z dodatkami: brązowy krawat oraz kwiecista poszetka. Jak ubrać się na wesele?

Szary garnitur, zaakcentowany brązowymi dodatkami:
– brązowy krawat w drobny wzór geometryczny
– brązowa poszetka w kwiecisty wzór

Czarny garnitur z dodatkami: bordowy jedwabny krawat oraz biała poszetka. Jak ubrać się na wesele?

Czarny garnitur został idealnie dopełniony następującymi akcesoriami:
– bordowy krawat w kwiecisty wzór
– biała gładka poszetka

Szary garnitur z dodatkami: pomarańczowa muszka oraz pomarańczowa poszetka. Jak ubrać się na wesele?

Szary garnitur, dla omiany w zestawie z: 
– pomarańczową muszką
– pomarańczową poszetką

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *