Menu Zamknij

Jak dopasować poszetkę do krawata?

Czy często chciałbyś posiadać idealnie dobrane akcesoria do swojego garnituru, bez względu na to, czy masz na sobie krawat, czy nie? Coś, co może natychmiast dodać odrobinę szaleństwa i rozmachu przy minimalnym wysiłku? Wraz z niedawnym wzrostem popularności poszetek do garnitutu, pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie stworzenie przewodnika do mieszania i dopasowywania krawatów męskich z poszetkami. W końcu człowiek posiadający dodatki do swojego ubioru często wygląda lepiej niż ten, który ich nie nosi. Dzięki większej liczbie alternatywnych sposobów łączenia i dopasowywania kolorów, wzorów i tkanin, w naszym najlepszym interesie jest wprowadzenie różnorodności do naszej garderoby i stworzenie nowych, ekscytujących i ciekawych sposobów codziennego ubierania się – zapewniając, że miniona stagnacja zostanie zagłuszona i zastąpiona przez emocje, nowość i naszą indywidualną kreatywność. Bez zbędnych ceregieli, oto nasz przewodnik po dopasowywaniu krawata do poszetki!

Główną zasadą do rozważenia przy dopasowywaniu krawatów męskich do swoich poszetek jest to, że nie powinny wyglądać dokładnie tak samo! Podczas gdy kolory powinny się wzajemnie uzupełniać, replikacja wzoru krawata z poszetką jest wypróbowanym i sprawdzonym sposobem na przeciętność. Tak jak inne elementy twojego zespołu różnią się kolorem i wzorem (garnitur, koszula i krawat), tak i twoja poszetka! 

KOLOR

Przy dopasowywaniu poszetki do krawata pewnym sposobem na uzyskanie najlepszej kombinacji kolorów jest użycie koła kolorów. Spróbuj użyć uzupełniającego (bezpośrednio przeciwnego), triadowego (trójkąta równobocznego) lub analogicznego (sąsiedniego) schematu kolorów, gdy po raz pierwszy eksperymentujesz z kolorem.

UZUPEŁNIAJĄCA KOLORYSTYKA

Kolory uzupełniające leżą bezpośrednio naprzeciwko siebie w kole kolorów i tworzą najsilniejszy kontrast . Połącz niebieski krawat z pomarańczową poszetką, czerwony krawat z zieloną poszetką (choć może to wyglądać trochę zbyt charyzmatycznie!) lub fioletowy krawat z żółtą poszetką.  

Chociaż te kombinacje mogą być śmiałe – zapewnią, że wyróżnisz się w tłumie przeciętności.

TRIADYCZNE SCHEMATY KOLORÓW

Triadyczne schematy kolorów to kolory, które otrzymuje się tworząc trójkąt równoboczny . Stąd niebieski, czerwony i żółty tworzą triadowy schemat kolorów, tak jak zielony, pomarańczowy i fioletowy. 

Podczas gdy te kontrasty nie są tak silne jak uzupełniający schemat kolorów, kolory te dobrze się akcentują . Triady kolorystyczne tworzą harmonię, ponieważ kreują równowagę między ciepłymi i chłodnymi kolorami.  Królewski niebieski krawat z czerwoną poszetką lub granatowy krawat z bordową poszetką przyczynią się do stworzenia wyrafinowanego i eleganckiego zestawu.

ANALOGICZNE SCHEMATY KOLORÓW

W przypadku schematów kolorów, które zapewniają większą harmonię, najlepszym wyborem są te analogiczne. Analogiczny schemat kolorów obejmuje wybieranie kolorów sąsiadujących w kole. Dlatego też, mimo że nie osiągnięto prawdziwego poczucia harmonii (równowaga między ciepłymi i chłodnymi kolorami), analogiczny schemat kolorów zapewnia wyrafinowany, a jednocześnie wyciszony wygląd.  

Analogiczne schematy kolorów zazwyczaj obejmują wybór dwóch cieplejszych kolorów lub dwóch chłodniejszych kolorów. Na przykład można powiązać niebieski krawat z fioletową poszetką. Ten schemat działa kojąco na oko, ponieważ sąsiednie kolory tworzą poczucie zaufania. Wypróbuj na przykład niebieski krawat z zieloną lub liliową poszetką. 

 NEUTRALNY SCHEMAT KOLORÓW

Jeśli jeden z twoich akcesoriów (krawat męski lub poszetka do garnituru) ma kolor neutralny, drugi może być dowolnym kolorem, który Ci się podoba.  Neutrale dobrze pasują do każdego koloru.

WZÓR

Istnieją trzy możliwości dopasowania krawata do poszetki, jeśli zdecydujesz się wybrać wzorzyste dodatki:

KRAWAT MA JEDNOLITY KOLOR, A POSZETKA POSIADA SCHLUDNY WZÓR LUB NADRUK. 

W tym przypadku najlepiej jest, aby jeden z kolorów wtórnych w poszetce był kolorem podstawowym w krawacie. Aby uzyskać bardziej subtelny, analogiczny wygląd, możesz wybrać ten sam kolor krawata w innym odcieniu, który powtarza się na całej poszetce.

ZARÓWNO KRAWAT, JAK I POSZETKA POSIADAJĄ WZORY LUB NADRUKI.

Jeśli zarówno krawat męski, jak i poszetka mają wzory lub nadruki, konieczne jest , aby proporcje i odstępy między wzorami były różne, nawet jeśli rzeczywiste wzory nie są. Jeśli twój krawat ma cienkie paski, poszetka również powinna je posiadać, ale pamiętaj, że powinny być to grubsze lub poprzeczne paski. 

Podobnie krawat z małym wzorem w kratkę/kwadraty wyglądałby dobrze z kropkowaną poszetką – pod warunkiem, że są to duże, bardziej rozstawione groszki. Kropkowana poszetka do garnituru współgrałaby również dobrze z szerszym pasiastym krawatem. Celem jest stworzenie wizualnego kontrastu, a najlepiej osiągnąć to poprzez rozmieszczenie i proporcje! 

WZORZYSTY KRAWAT I JEDNOLITA POSZETKA.

W takim przypadku obowiązują te same zasady, co w pierwszej kombinacji (jednolity krawat i wzorzysta poszetka). Podobna kombinacja byłaby wizualnie atrakcyjna, gdyby drugorzędny kolor w krawacie był w głównym kolorze poszetki.  

PODSUMOWANIE ZASAD DOPASOWYWANIA KRAWATÓW Z POSZETKAMI

Dobrze, spójrzmy prawdzie w oczy – sporo informacji do „przetrawienia”, dlatego podsumujmy czego się dowiedzieliśmy na temat dopasowywania krawata i poszetki.

Skorzystaj z koła kolorów! Zapewnia ono doskonałą podstawę do lepszego zrozumienia teorii kolorów. Jeśli dopiero zaczynasz eksperymentować ze swoim stylem, najlepiej wybrać styl neutralny (np. neutralne kolory, takie jak szary lub brązowy) lub monochromatyczny (np. granatowy krawat z niebieską poszetką).

Stamtąd możesz przejść do analogicznego schematu kolorów (sąsiednie kolory, takie jak fioletowy krawat i niebieska poszetka), triadyczny schemat kolorów (kolory takie jak niebieski krawat i czerwony kwadrat) lub BOLDEST z nich wszystkich , uzupełniający schemat kolorów (zawierający kolory diametralnie po sobie (np. pomarańczowy krawat z niebieskim kieszonkowym kwadratem!)

Najważniejszym zagadnieniem przy mieszaniu wzorów jest upewnienie się, że proporcje wzoru są różne. W związku z tym mały kieszonkowy kwadratowy punkt z krawatem polka dot jest o wiele bardziej skuteczny niż krawat abstrakcyjny / fularowy i kieszonkowy polka dot o tych samych proporcjach. Różnice w proporcjach, które odnoszą się do wielkości odstępów w projekcie (w porównaniu z innym projektem), pomagają stworzyć największy kontrast w odniesieniu do wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *